Çağımızın pazarlama anlayışında artık e ticaret siteleri önemli bir yere sahip. İnternetin tüm dünyayı kapsayan etkin bir iletişim ağı olması, ticaretin de internet üzerinden yapılmasına olanak sundu. Buradan hareketle dünyada olduğu kadar ülkemizde de birçok e ticaret sitesi mevcut. Bu sitelerden büyük bir gelir elde etmek, aslında hayal değil. Ancak sitelerin kurulumunda bazı detaylara dikkat edilmesi oldukça büyük değer taşıyor.

 1- Site Hızınız Yüksek Olsun

 Bir e ticaret sitesinin hızı, o sitenin müşterilerinin kolayca siteye ulaşması demektir. Yavaş açılan, sayfalar arasındaki geçişlerde donma probleminin olduğu siteler, olumsuz izlenim uyandırır. Siteye ulaşıldığı anda sitenin beklemeden açılması gerekir. Sitede sergilenen ürün sayfalarının da aynı hızla olması şarttır. Özellikle ödeme yapma aşamasında sistemde yaşanan aksaklıklar, arzu edilmez. Sitenin kurulumunda bunlar dikkate alınmalıdır.

 2- Ürün Kategorilerini Doğru Düzenleyin

 Alışveriş sitelerinde çeşitli ürünler sergilenir. İyi bir e ticaret sitesi, pazarlanan ürünlerin doğru kategori başlıklarına yerleştirilmesine ihtiyaç duyar. Örneğin ayakkabı satan sitenin müşterisi, çocuk ayakkabısı satın almak istiyorsa, ilgili kategoriye tıkladığında ürünlere ulaşabilmelidir. Çocuk ayakkabısı kategorisinde, erkek veya kadın ayakkabılarının bulunması istenmez. Bu, sitede bazı ürünlerin aranılıp bulunmasını zorlaştırır. Hiçbir müşteri bu kadar yorucu bir siteden alışveriş etmek istemeyecektir.

 3- Sitenizin İnternette Bulunabilirliği

 Çağımız alışveriş siteleri arama motorlarında görüntülenme özelliğine sahip olmalıdır. Ve arama motorlarında görüntülenmek de doğru seo kurallarının uygulanmasını gerektirir. Bunu sağlamak adına sitede satılan ürünlere ilişkin anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelimeler, ilgili ürün hakkında internette en çok aranılan kelimeler olmalıdır. Kullanıcılar bu kelimeleri arama motoruna yazdığında, sitenize kolayca ulaşabilir.

 Anahtar kelimeler seo çalışmasında sitede bazı yerlerde vurgulanır. Ancak iyi bir seo çalışması bir kelimenin sürekli vurgulanması demek değildir. Sözcüklerin doğru yerlerde, gerektiği kadar vurgulanmasına dikkat edilmelidir.

 4- Sitede Sayfa Düzenlemesi

 Kaliteli alışveriş siteleri başarılı bir sayfa düzenlemesine sahiptir. Örneğin, ana sayfada çok satılan ürünlerin vurgulanması, müşteriye yol gösterici olur. Bunun yanı sıra ürün fiyatlarının kıyaslanması, indirimli ürünlerin belirtilmesi önemlidir. Bunlar, müşteriye alışveriş yaparken avantajlı olacağını hissettirecektir.

 5- Ödeme Yöntemleri

 Başarılı alışveriş siteleri geniş ödeme yöntemlerini içermektedir. Kredi kartı seçeneklerinin genişliği, kredi kartına taksit olanağı, müşteriyi olumlu etkiler. Bununla birlikte günümüzde sanal kart ödemelerinin yaygınlaştığı unutulmamalıdır. İnternette daha güvenli ödeme imkanı veren bu kartların sitede ödeme seçeneği olarak sunulması tercih sebebidir.

6. Güvenlik Sertifikası

Sitenin ödeme güvenliği sunması günümüzde oldukça önemlidir. Hiç kimse güven duymadığı bir İnternet sitesinden alışveriş yapmak istemez. Günümüz de SSL Sertifikaları bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazdır. SSL sertifikaları sitenizin adres çubuğun da aldığınız SSL sertifikası türüne göre yeşil renkte görünmesini sağlayarak veri trafiğini şifrelemeye yarar SSL sertifikası hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSL Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.